Filip Ghorbani
Vad gör du på Agero?
Jag jobbar som BI konsult på Agero där jag hjälper kunder att omvandla data till värdefulla insikter, genom analys och rapportering.
Hur länge har du jobbat på Agero?
Jag är väldigt ny på Agero och började här i mitten på januari-2025.
Hur hamnade du där du är idag?
Jag har alltid gillat datorer, teknik och att lösa problem. Med ett tidigt intresse för data och matematik föll det sig naturligt att söka mig mot BI. För några år sedan fick jag, på ett tidigare konsultföretag, mitt första uppdrag inom BI och insåg då att det passade mig och det jag är bra på. Sedan dess har BI varit mitt fokus.
Vad driver dig?
Jag drivs av att lösa problem, utvecklas och se hur data faktiskt används i praktiken. Att skapa insikter som gör skillnad och som hjälper och underlättar för människor och organisationer är något som motiverar mig.
Varför konsult på Agero?
Jag började på Agero eftersom jag kände att jag kunde lära mig mycket av mina kollegor. Det finns en stor samlad erfarenhet i bolaget och att många har jobbat på Agero under lång tid säger mycket om både kulturen och kompetensen.
Vem är du utanför jobbet?
Utanför jobbet har jag nyligen flyttat till ett hus ute på landet. Mycket tid går därför till huset och till att lära sig nya saker kring det, något jag tycker är både roligt och givande. Jag tycker också om matlagning och att vara ute i naturen.
Vill du bli min kollega?
Är du sugen på att bli en av oss? Kontakta då Amanda på amanda.oberg@agero.se eller skicka in en ansökan till några av våra lediga tjänster.
Dela den här bloggen
Senaste från bloggen
Prenumerera på bloggen
Fler bloggar från oss
Kontakta oss
Nyfiken på oss? Hör av dig så tar vi ett snack – oavsett om det gäller IT-stöd eller nästa steg i karriären.







